Domů » Národní dálniční společnost zaplatí SkyTollu o několik milionů více

Národní dálniční společnost zaplatí SkyTollu o několik milionů více

by ona
0 Komentář 115 čtenářů

Původně měla smlouva skončit v roce 2022.

Za výběr a zpracování mýtných poplatků od autodopravců inkasuje společnost SkyToll příští rok o několik milionů eur více než letos. Dohoda je na 67 milionů eur navýšeno o inflaci, letos to je 63 milionů eur.

Nadace Zastavme korupci o tom informovala v pátek v reakci na oznámení Národní dálniční společnosti (NDS), že požádala SkyToll, aby provozoval mýtný systém na slovenských dálnicích i příští rok.

Jde o druhé prodloužení staré a podle nevládní organizace pro stát nevýhodné smlouvy ještě z roku 2009. Původně měla smlouva skončit v roce 2022, NDS ji kvůli absenci jiné možnosti prodloužila ještě pro letošní rok.

Před rokem dálničáři jednali se SkyTallem o lepších podmínkách až do podzimu, prodloužení tak uzavřeli až začátkem prosince. Proč letos spěchali a cenu prodloužení uzavřeli už začátkem léta, podle nadace nevysvětlili.

Nadace Zastavme korupci dlouhodobě kritizuje management tohoto miliardového projektu. \“Všechny kroky současného vedení NDS, které ji řídí od roku 2020, jakoby směřovaly k tomu, aby se nestihly náhradní řešení a prodlužovala se bez větších úprav původní drahá mýtná smlouva,\“ uvedla zástupkyně nadace Xenia Makarová.

Na tato upozornění podle ní nereagovali ani politici, jejichž nadace opakovaně vyzývala, aby začaly mýtné a NDS řešit. Ta se podle nadace tentokrát vymlouvá na komplikace při pořizování nového mýtného systému. Už před dvěma lety NDS avizovala, že pracuje na několika náhradách za staré mýtné, ale jako nevládka dodala, zfunkčnit se jí nepodařilo dosud žádnou.

NDS v pátek informovala, že oznámila výběrci mýta, společnosti SkyToll, že trvá na pokračování poskytování služby podle smlouvy do konce roku 2024.

Zdůvodnila to tím, že enormní průtahy v souvislosti s vícenásobným uplatněním revizních postupů v tendru na nové mýtné způsobily, že aplikace a zavedení nového a efektivnějšího mýtného pro stát i dopravce nastane později, a to navzdory jejím ambicím.

„Nadále však vyvíjíme maximální úsilí na příchodu EETS poskytovatelů na slovenský mýtný trh. I během letošního roku, i během roku 2024 budeme pracovat na tom, abychom nákladovost mýta co nejvíce snížili,“ uvedla mluvčí NDS Eva Žgravčáková. Z někdejších téměř 50 % je již v současnosti nákladovost na mnohem nižší úrovni.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

Reklama

@ Od roku 2008 je provozovatelem webu Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: sales@ibydleni.cz