Domů » Jak oživit dosluhující počítač?

Jak oživit dosluhující počítač?

by ona
0 Komentář 132 čtenářů

Postačí vám pár desítek eur.
Operační paměť a disk zapůjčila společnost Kingston.

Sloužil vám dobře dlouhá léta a vy se s nimi odmítáte rozloučit jen proto, že jim v některých situacích dochází dech. Nebo možná máte omezený rozpočet, případně nechcete vytvářet další odpad.

Dnešní počítače a notebooky již nezastarávají extrémně rychlým tempem a pokud jste před pár lety vybírali s rozumem, můžete mít na stole stále dobrý základ pro běžnou kancelářskou práci.

Přitom nároky běžných aplikací na hrubý výkon čipů zásadně nerostou a dobrému počítači či notebooku stačí rozšířit operační paměť, dopřát lepší disk a trošku jej pročistit od nečistot, ať už těch skutečných nebo digitálních.

Sebrali jsme proto náš sedm let starý kancelářský počítač a přehnali ho omlazovací kúrou – vyčistili od prachu, softwarových zbytečností a přidali mu více paměti a dopřáli nový SSD disk.

Kdy se vyplatí inovovat?
Nejdůležitější otázkou, položenou na samotném začátku, je výhodnost celého vylepšení. Ne vždy je totiž snadné určit, zda má ještě význam věnovat čas celému procesu. Investice totiž nemusí být úplně malá, zvláště pokud musíte dokoupit operační paměť a také disk s větší kapacitou.

Nesmíme zapomínat ani na strávený čas, což vám může klidně zabrat i celý den. Vždyť nejprve si musíte zjistit vše o aktuální konfiguraci, najít nejvhodnější hardware, zakoupit jej a poté i nainstalovat.

Nejméně vhodným základem pro renovaci jsou výkonné herního počítače. Ve své době byly špičkou na trhu, ale jejich výkon je dnes srovnatelný s průměrným hardwarem. To by samé o sobě nevadilo, co nám vadí, je jejich extrémně vysoká spotřeba a nutnost účinného chlazení.

Stejně nevhodný je i opačný konec nabídky v podobě různých základních procesorů, jako byl Intel Atom nebo modernější Pentium modely. Jejich výkon byl v mnoha případech nedostačující již v době svého uvedení na trh.

Nejlepším základem je proto model ze střední třídy, klidně i ten základní. V našem případě jsme měli počítač vybaven procesorem Intel Core i3-6100U, který přišel na trh koncem roku 2015. Má dvě výpočetní jádra a zvládne zpracovat současně až čtyři vlákna.

Netrhal rekordy v době svého uvedení, ale jeho slušný výkon je použitelný i na současnou verzi kancelářských balíčků a internetových prohlížečů. Navíc náš počítač je vybaven stále moderními sloty pro DDR4 paměti a plně podporuje SSD disky, včetně M.2 modulů.

Má dvojici obrazových výstupů v podobě HDMI 1.4a a miniDP 1.2 portů, přičemž nemá problém ani se 4K monitory. Nechybí mi moderní USB Type-C konektor, dvojice z celkem tří rozměrově běžných USB portů je typu 3.0 a jeden typu 3.1.

Proto pokud jste si před sedmi lety pořídili takto rozumně vybavený mini počítač, tak mu můžete prodloužit život. Nemusíte ho hned vyhazovat, nebo se trápit kvůli úzkému hrdlu v podobě malé kapacity paměti.

Zahrajte si na detektiva
Nejsložitější a nejdůležitější částí celého procesu je hledání potřebných informací. A tady platí, že čím starší máte zařízení, tím obtížnější budete tyto informace hledat a můžete narazit i na problémy s kompatibilitou.

V případě specifických zařízení (hlavně ta od Apple, případně neobvykle zmenšená) můžete dokonce zjistit, že operační paměť i disk je napevno spojen se základní deskou, což znemožňuje jakoukoli jednoduchou výměnu komponent.

V našem případě Gigabyte i po letech nabízí slušný seznam kompatibilních pamětí a disků, ze kterých si můžete odvodit kompatibilitu i pro novější modely. Nebyl tak problém najít správnou operační paměť, konkrétně dvojici modulů s celkovou kapacitou 16 gigabajtů.

Zaměřte se na maximální podporovaný výkon i kapacitu, abyste zbytečně nepropláceli za něco, co nemůžete využít. Výkonnější paměti sice budou fungovat i na nižší frekvenci, ale zde příplatek za vyšší rychlost zcela ztrácí na významu.

Stejný problém vás čeká iu disku, který nám limitovalo SATA 3 rozhraní. Kupovat cokoli s vyššími rychlostmi čtení a zápisu se nevyplatí, sledujte raději životnost disku a jeho kapacitu.

Zajímavou alternativou jsou také speciální sady pro situace, kdy chcete namísto nové instalace mít vše přesně tak, jak bylo na starém disku. Důvody bývají různé, od časového zaneprázdnění až po ztrátu instalačních souborů či sériových čísel.

My jsme sáhli právě po tomto řešení v podobě modelu Kingston KC600. V balení naleznete běžný 2,5“ SSD disk standardu SATA 3, rámeček pro univerzální uchycení a dokonce i pouzdro, které se po vložení disku stane externím diskem.

Tento systém extrémně usnadní celý proces klonování starého disku na nový – ten nový vložíte do pouzdra, USB kabelem jej propojíte s počítačem a na počítači si nainstalujete dodávaný software Acronis True Image HD.

Klonování starého disku na nový zvládnete bez problémů, celý proces je plně automatizovaný a vy jen vyberete ten správný původní disk a poté ten nový. Od rychlosti a zaplněné kapacity vašeho disku záleží časová náročnost celého úkolu. V našem případě to bylo necelých 15 minut.

Co všechno na vás čeká
I když je samotný proces výměny velmi snadný a rychlý, tak vám doporučujeme vyhradit si na celý proces vylepšení počítače i celý den. Samotná výměna paměti a disku totiž neřeší všechny problémy, které se na počítač za ta léta nalepily.

Prvním krokem je zálohování těch nejdůležitějších souborů na externí zařízení. Pravděpodobnost zničení obou disků je zde sice minimální, ale proč bychom měli zbytečně riskovat?

Následně se pokuste z disku odstranit co nejvíce zbytečných souborů, údajů a aplikací. Za léta používání se určitě nasbíralo mnoho zbytečností, které na novém disku nebudete potřebovat a vlastně by jen zbytečně prodloužily celý proces klonování.

Nezapomeňte na systémové aktualizace, aktualizace ovladačů a pokud si troufáte, tak i BIOSu. Právě jeho stará verze může způsobovat problémy s kompatibilitou u novějších modulů operační paměti.

Jakmile máte systém připravený a vyčištěný, můžete přejít na samotné klonování. Kingston svou soupravu vybavil oblíbeným softwarem Acronis True Image, ale k dispozici je velké množství dalších aplikací. Většina z nich nabízí klonování systémového disku jen za poplatek.

K dalšímu kroku budete potřebovat minimálně jeden šroubovák – je totiž nutné otevřít počítač a vyměnit komponenty. Nevrhněte se hned na výměnu, nejprve si uvnitř udělejte pořádek.

Za ta léta používání se uvnitř mohl nahromadit prach a nečistoty v takovém množství, že výrazně sníží účinnost chlazení a zbytečně zvýší nejen teploty procesoru, ale i zbývajících komponentů.

K elektronice se chovejte jemněji, než ke kuchyňskému nádobí. Na pomoc si vezměte antistatickou podložku, stlačený vzduch a jemné štětce. Samozřejmě nezapomeňte před celým procesem odpojit napájení.

U operační paměti je výměna jednoduchá, sestávající z uvolnění blokovacího mechanismu a opatrného vytažení modulů. Při výměně si dejte pozor, abyste modul vsunuli pod správným úhlem a zcela na doraz. Mechanické poškození slotu a modulu by vám nepříjemně prodražilo celý úkon.

Výměna disku je mírně komplikovanější, i když určitě ne složitá. V případě M.2 modulu je velmi podobná s tím, co na vás čekalo při operační paměti (je zde jen jeden šroub navíc). Ve starších počítačích spíše narazíte na disky v klasickém 2,5“ formátu. Disk je upevněn pomocí čtyř šroubů az desky jde k němu SATA kabel.

Mělo to celé vůbec význam?
Vhodnost výměny hardwarových komponent u starších počítačů (pět a více let) vždy závisí na původních komponentách a účelu, ke kterému je počítač využíván. Kdysi výkonný herní počítač dnes moc nezlepšíte, důvodem je nedostupnost výkonnějších komponent.

Naopak, rozumně poskládaný kancelářský počítač můžete přebrat k životu, je-li jeho současnou brzdou jen nedostatek operační paměti a pomalý pevný disk. Největší užitek tak dostanete z počítače vybaveného rozumným procesorem, 4 gigabajty operační paměti a klasickým pevným diskem.

Náš počítač fungoval celé roky bez jakýchkoli zásahů, tedy jen s automaticky nainstalovanými aktualizacemi a bez softwarového či fyzického čištění od prachu. Je tedy ukázkovým příkladem, jak lze z dosluhujícího počítače udělat použitelné řešení pro nenáročného uživatele.

Naše náklady přitom nebyly vysoké. Kingston má v nabídce celou řadu KC600, což jsou 2,5“ a také malé M.2 disky, zaměřené na co nejlepší poměr kapacity a ceny. Výkon není příliš vysoký, kopíruje technologické možnosti starších počítačů se čtením na úrovni 560 megabajtů za sekundu.

Za 256 gigabajtovou M.2 verzi zaplatíte přibližně 25 eur, za terabajt necelých 85 eur. My jsme sáhli po sadě 2,5“ SSD disku s příslušenstvím pro snadné klonování systémového disku. Cena zde nepřesáhla magickou hranici 100 eur.

Za jeden paměťový modul DDR4 s kapacitou 8 gigabajtů a rychlostí 2,67 GHz jsme dali 19 eur. Zde doporučujeme sáhnout rovnou po dvojici modulů (pokud máte dva volné sloty), těch 16 gigabajtů je rozumná kapacita s ohledem i na budoucí využití.

Vylepšení na 8 GB RAM + 256 GB SSD by nás stála 44 eur, za konfiguraci 16 GB + 1 TB jsme zaplatili 137 eur, včetně užitečné sady pro klonování systémového disku. Navíc jsme díky ní udělali z původního disku disk externí.

Co jsme získali výměnou
Náš počítač v původním stavu startoval systém Windows 10 krásných 69 sekund (měřeno od stisku tlačítka napájení až po zobrazení pracovní plochy). Výměna disku tento čas zkrátila jen o 19 vteřin, což je horší výsledek, než jsme čekali.

Problémem byl neaktualizovaný systém plný zbytečností a starých ovladačů. Po hodince úprav jsme dosáhli výrazného zkrácení času, konkrétně jsme se dostali na hodnotu 25 sekund. Náš počítač z roku 2016 najednou výrazně ožil.

I z dalších naměřených výsledků je zřejmé, že jen samotná výměna disku ne vždy výrazně pomůže a bez vyčištění a nastavení systému se zbytečně připravíte o pořádnou dávku výkonu.

Pro srovnání, velký textový dokument se spoustou obrázků nám počítač původně otevřel za 33 vteřin. SSD disk tento čas zkrátil na 11 vteřin a po aktualizacích jsme se dostali na čas 5 vteřin.

Výrazně rychleji se spouštěl i internetový prohlížeč Edge (zrychlení z 10 vteřin na 4 vteřiny) a při rozbalování velkého archivu jsme už nečekali 213 vteřin, ale jen 142. Těch scénářů, ve kterých jsme najednou pocítili výrazné zrychlení bude během reálného používat.

Počítač nám po výměně a vyčištění systému skutečně ožil a odstraněním mechanického pevného disku i trochu ztichl. Navíc jsme tímto krokem alespoň trochu pomohli životnímu prostředí, jelikož náš starý počítač funguje dál a využití našli i staré komponenty.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

Reklama

@ Od roku 2008 je provozovatelem webu Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: sales@ibydleni.cz