Domů » Testovali jsme robotický vysavač iRobot s výsuvným mopem

Testovali jsme robotický vysavač iRobot s výsuvným mopem

by ona
0 Komentář 100 čtenářů

Neztratí se ani v komplikovaných místnostech.

Robotické vysavače si za poslední roky našly své místo iv běžné slovenské domácnosti. Ten nejlevnější koupíte už za méně než 80 eur a ty se stíráním podlah za rovnou stovku.

Jsou to v podstatě jednoduché náhrady vysavačů, bez pokročilé elektroniky, jen se základními senzory a bez spolupráce s chytrými telefony. Svou práci si udělají, ale nečekejte při nich žádné sofistikované funkce.

Na druhém konci cenového rozsahu jsou prémiové produkty, klidně i za desetinásobek ceny. Jejich možnosti jsou výrazně lepší ať už při výkonu, účinnosti nebo z pohledu funkcí a využívání umělé inteligence.

Sem patří také testovaný model iRobot Roomba Combo j7+. Nejenže vysává a myje podlahy, ale neztratí se ani ve složitém bytě, vyhne se překážkám a upozorní vás na nečekané objekty na podlaze. Je však hodný své ceny?

Dvě zařízení v jednom
Společnost iRobot je synonymem pro robotické vysavače již přes 20 let. Na vznikajícím trhu se jí začátkem tohoto tisíciletí za první dva roky podařilo prodat první milion robotických vysavačů a v roce 2020 se toto číslo zvýšilo na 30 milionů.

Firma má aktuálně v nabídce několik modelů, od základních robotických vysavačů přes samostatné robotické mopy, zařízení typu dva v jednom až po prémiová řešení, vybavená speciální dokovací stanicí s funkcí automatického vyprázdnění nečistot z vysavače.

Roomba Combo j7+ je robotický vysavač typu dva v jednom s dokovací stanicí, tedy vysává i mopuje. Je vybaven plně výsuvným mopem, širokoúhlou kamerou s doplňkovým světlem a pokročilým systémem navigace a rozpoznávání objektů na podlaze.

Designem se nijak výrazně neliší od levnějšího modelu j7, ale v jeho zadní části najdete dvojité rameno mopu a vyjímatelnou nádobu o objemu 313 ml určenou na vodu. Důležitým prvkem je již zmiňovaná dokovací stanice, určená nejen k nabíjení, ale také ke sběru nečistot z vysávání.

V jejím nitru najdete speciální sáček, jak jej znáte iz klasických vysavačů. Jedna kapsa by vám měla vystačit na dva až tři měsíce provozu. Nechybí ani vyměnitelné prachové filtry.

Základní provozní náklady se tak nijak zásadně neliší od běžného či jiného robotického vysavače. Připlatíte si ovšem za speciální náplň pro mytí podlah a za doplňkové filtry. Nesnažte se šetřit u mycího prostředku, použití těch běžně dostupných by vám mohlo poškodit zařízení.

S lepší navigací
Naše první setkání s mopovacím zařízením od iRobot před pár lety nebylo úplně bezproblémové. Jeho Braava Jet jako samostatný mop sice na papíře fungoval skvěle, ale problémy s navigací a překonáváním i menších přechodů mezi místnostmi firma vyřešila až s pozdními aktualizacemi.

Roomba Combo j7+ je ovšem konstrukčně odlišné řešení, které si bere z Roomba vysavačů to nejlepší a přidává suché a mokré stírání podlah. Použitý systém navigace vSLAM se neustále učí a díky kameře dokáže rozpoznávat různé objekty.

Pro své fungování potřebuje alespoň trochu světla, přestože je kamera vybavena pomocnými LED světly. Na rozdíl od většiny konkurence totiž dokáže rozpoznat velké množství objektů položených či zapomenutých na zemi.

Zatímco starší modely série dokázaly rozpoznat jen různé kabely a vyhnuli se i nehodám domácích zvířátek, tak série j7/j7+ rozpozná pohozené ponožky, různé hračky včetně těch zvířecích, misky a dokonce i samotná zvířata.

Na každou překážku vás může upozornit nejen jednoduchou informací, ale díky přítomnosti kamery i fotografií. To vám umožní snadnou úpravu doplňkových zón, kterým by se vysavač měl do budoucna automaticky vyhnout.

Firma slibuje, že tento typ informací je chráněn proti neoprávněnému přístupu a žádné fotografie by se neměly dostat mimo váš účet.

Funkce rozpoznávání náhodných překážek však není aktivní během počátečního mapování a během režimu samostatného mytí podlah.

Rozpozná i koberce
Před prvním spuštěním si musíte připravit celý byt, jelikož vytvoření mapy je pro další používání velmi důležité. Odstraňte proto všechny dočasné věci jako jsou boty, různé tašky a optimální i židle.

Roomba si postupně projde celý byt, snímá všechny stěny, překážky a v aplikaci vytvoří detailní mapu vašeho bytu. Podporovány jsou nejen běžné byty, ale také rodinné domy s více patry.

Výslednou mapu si můžete či spíše musíte upravit. V našem případě bylo jediným úkonem pojmenování jednotlivých pokojů, přičemž automatika správně odhadla chodbu a obývací pokoj včetně jejich správných rozdělení.

V aplikaci uvidíte také všechny koberce a můžete si nastavit zóny pro aktivnější čištění či naopak zóny, ve kterých zařízení nebude vysávat a mýt. Mapa se po každém přechodu aktualizuje v případě objevení nových překážek či odstranění těch starých.

Umí bez problémů rozpoznat různé druhy koberců od těch naprosto nízkých až po výše. Samozřejmě můžete nastavit, aby se jim vysavač úplně vyhnul. Během kombinovaného procesu vysávání a mytí podlah je nenamočí díky automatickému zvedání podložky s mopem.

V našem testovacím bytě je hned několik typů koberců, od těch naprosto tenkých až po jeden s velmi vysokým vláknem. Automatika pokaždé rozpoznala každý jeden z nich a vysávala jen ta, která neměla dlouhá vlákna.

Vodu budete dolévat často
Používání robotického vysavače je většinou bezstarostné, jelikož vyžaduje jen minimální úroveň obsluhy. Všechny úkony ohledně spuštění a nastavení typu čištění provedete na obrazovce svého chytrého telefonu, případně s pomocí hlasového povelu.

V případě testovaného modelu se nemusíte pravidelně starat ani o nádobu na prach, jelikož v dokovací stanici je umístěn objemově velký prachový sáček. To stačí vysypat jen jednou za čas.

Během používání základního modelu Roomba j7 jsme museli čistit nádobu na prach po každém vysátí běžného třípokojového bytu. Nyní je naší jedinou starostí doplňování vody a čisticího prostředku pro smývání podlah.

Na rozdíl od cenově obdobného modelu od Xiaomi se v dokovací stanici totiž nachází jen sáček na prach a ne zásobník vody. Objem nádoby stačí na jedno omytí většího bytu, manipulace s ní je ovšem velmi jednoduchá a bezproblémová.

Aplikace vás na prázdnou nádržku sama upozorní a pokud jí je málo, ani nedovolí spustit režim mytí. Myt můžete klidně s čistou vodou, případně si dokoupíte speciální prostředek na pevné podlahy. Za půllitrové balení zaplatíte 13 eur.

Určitě se nesnažte ušetřit a namísto originálního prostředku do nádržky nalít běžný prostředek na mytí podlah. Výsledkem by mohlo být poškození zařízení a ztráta záruky.

V aplikaci se neztratíte
Vysavač sice můžete používat i bez aplikace, jelikož má jedno univerzální tlačítko a podporuje hlasové ovládání, ale jedině s aplikací využijete všechny možnosti, za které jste si zaplatili.

Je dostupná pro chytré telefony se systémem Android a iOS a je v Českém jazyce, včetně českých hlasových informací přímo z vysavače. Nemusíte se tedy obávat, pokud neznáte žádný cizí jazyk.

Prvotní instalace je velmi jednoduchá, aplikace vás provede celým procesem párování a prvního spuštění. Tady nebudete potřebovat víc, než jen pár minut. Následně se spustí první proces mapování prostor.

Po skončení naleznete v aplikaci vytvořenou automatickou mapu s možností její základní úpravy. Zde si pojmenujete jednotlivé pokoje, upravíte speciální zóny a budete spravovat další patra, či rovnou i další byt.

Doporučujeme najít si chvíli k poznání všech nastavení. Můžete si například nastavit dětský zámek, který zamezí, aby vaše dítě nebo domácí zvířátko nechtěně aktivovaly vysavač. Můžete zcela vypnout světelnou signalizaci, případně zkontrolovat aktuální verzi softwaru.

Při výběru čištění si můžete celý proces přizpůsobit a vybrat celý byt nebo jen konkrétní místnosti. Nastavitelný je počet cyklů čištění, jakož i intenzita mytí, případně mytí zcela vynecháte.

K dispozici je také pokročilá automatizace, díky které nezapomenete na pravidelné vysávání a mytí. Můžete si například nastavit přesně typ čištění konkrétních místností na dny a hodiny v týdnu.

Nebo chcete, aby se spustilo vysávání, jakmile opustíte svůj byt? Zde aplikace pracuje na základě polohy vašeho chytrého telefonu, případně spolupracuje s produkty jako jsou inteligentní zámky či termostaty.

Užitečný pomocník do domácnosti
iRobot Roomba Combo j7+ nepatří k těm levným pomocníkům do domácnosti, vždyť za něj zaplatíte více než tisíc eur. Je spíše prémiovým robotickým vysavačem typu dva v jednom, který nejen vysaje, ale také smyje podlahy.

V tom, co dělá, je opravdu dobrý. Ať už je to účinnost vysávání nebo přesnost pohybu po místnostech, neměli byste narazit na problémy při běžném používání. Neznamená to však, že je zařízení naprosto dokonalé.

Nám nevyhovovala malá kapacita nádrže na vodu, která vystačí jen na menší třípokojový byt. V těch větších si musíte mytí rozdělit na více částí nebo být připraveni k okamžitému doplnění vody.

Zařízení se občas dokázalo beznadějně zatoulat, což je nečekané, protože iRobot má bohatou historii ve výrobě robotů pro americkou armádu. Frekvence těchto výletů není vysoká, pomáhat jsme mu museli maximálně jednou za měsíc. Navíc se firma aktualizacemi neustále snaží celý proces pohybu optimalizovat.

Konkurence není v tomto segmentu velká, ale je silná. Vynikající model má Xiaomi, Roborock a pokud vám stačí jen vysávání, tak i Samsung. Alternativu má také samotný iRobot v podobě kombinace vysavače Roomba j7 a mopu Braava m6.

My sice preferujeme řešení dva v jednom, ale například kombinace samotného vysavače a mopu je v některých situacích efektivnější.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

Reklama

@ Od roku 2008 je provozovatelem webu Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: sales@ibydleni.cz