Domů » Jak platit v zahraničí: kdy se vyplatí použít platební kartu a kdy hotovost?

Jak platit v zahraničí: kdy se vyplatí použít platební kartu a kdy hotovost?

by ona
0 Komentář 124 čtenářů

Pokud jedete na zahraniční dovolenou, tak je dobré vzít si s sebou minimálně dvě platební karty. Jedna z nich by měla být embosovaná nebo kreditní.
Během dovolené se určitě nevyhnete ani placení. Před vámi tak stojí zásadní otázka. Platit kartou nebo hotovostí? Který způsob úhrady je vhodnější, levnější a bezpečnější?

Kdy je lepší použít platební kartu
Pokud máte možnost na dovolené v zahraničí platit bezhotovostně, tak byste ji měli vždy využít. Podle odborníků je totiž takový způsob úhrady na rozdíl od hotovosti bezpečnější a vzniká při něm mnohem méně rizik.

„Obecně platí, že platby kartou a výběry z bankomatu v zemích s jinou měnou než euro jsou nejvýhodnějším způsobem placení, zejména v porovnání se směnárnami na turistických místech,“ tvrdí Marta Cesnaková, mluvčí České spořitelny.

Pokud jedete na exotičtější dovolenou, tak byste o tom měli informovat svou banku. Mluvčí ČSOB Anna Jamborová doporučuje cestovatelům do vzdálenějších zemí, aby o tom dali vědět své bance. Tímto krokem předejdou případné preventivní blokaci karty, protože monitorovací systém může vyhodnotit takovou platbu za podezřelou.

Obecně odborníci doporučují vzít si alespoň dvě platební karty, ideálně by jedna z nich měla být embosovaná, případně kreditní.

Jak zacházet s platební kartou
I když jsou bezhotovostní karty bezpečné, při jejich používání byste se měli řídit několika základními zásadami. S debetní nebo kreditní kartou je třeba zacházet zodpovědně jako s hotovostí. To znamená, abyste PIN kód neuchovávali spolu se svou kartou a neprozrazovali jej druhým osobám.

Před zadáním PIN kódu si zkontrolujte účtovanou částku a zadávejte jej tak, aby jej nemohl někdo odpozorovat. Mějte kartu stále pod kontrolou, nikdy nedovolte číšníkovi nebo obchodníkovi, aby s ní někam odešel mimo váš dohled.

Mějte zapnuté push nebo SMS notifikace, abyste vždy věděli o obratech na vašem účtu. Pokud byste zaevidovali nějaké platby, které jste neprovedli, okamžitě kontaktujte svou banku.

„Doporučuji si ještě před odjezdem prověřit ve své bance, zda máte možnost platit kartou v zahraničí bez jakéhokoli poplatku. V případě, že cestujete více, může v zahraničí platit ten, kdo má možnost využívat této služby zdarma,“ radí František Burda, investiční analytik společnosti Fingo.sk.

Třeba mít i hotovost v místní měně
Většina rekreantů se však během svého pobytu nevyhne ani platbám v hotovosti. Obvykle se jedná o drobné nákupy jako například zmrzliny či suvenýrů. V rámci eurozóny to není problém. Avšak v zemích, kde se nepoužívá euro, je dobré si vytáhnout hotovost z bankomatů a nepoužívat směnárny.

„Zde je velmi důležité pokusit se v první řadě najít bankomat patřící do finanční skupiny vaší banky. Velice rychle ho poznáte podle loga. V takovém bankomatu budete mít pravděpodobně nižší poplatky za výběr,“ říká Burda. Některé banky mají v rámci svých balíků služeb výběry zdarma, pokud využijete bankomaty patřící pod stejnou bankovní skupinu.

Na výběr z bankomatu používejte debetní kartu, protože vás to bude stát méně než v případě kreditky.

Úskalí hotovosti v cizí měně
Jsou země, které vývoz své měny do zahraničí limitují či dokonce zakazují. Navíc, na Slovensku lze zaměnit zpět na eura jen vybrané měny ai ty jen v bankovkách a ne v mincích. Nevybírejte si proto příliš velkou hotovost.

Dejte si pozor na konverzní přepočet
Mimo eurozónu se rekreanti při platbě v obchodě nebo při výběru hotovosti z bankomatu mohou setkat s možností takzvaného dynamického přepočtu (dynamic currency conversion – DCC).

„To znamená, že jim obchodník nebo bankomat nabídne možnost přepočtu výsledné částky do měny EUR. Vždy doporučujeme realizovat platby a výběry v lokální měně, tedy bez přepočtu. Možnost s přepočtem bývá pro klienta zpravidla méně výhodná, neboť se tehdy použije kurz lokální banky a výsledná částka může být ještě navýšena o konverzní poplatky,“ uzavírá Jamborová.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

Reklama

@ Od roku 2008 je provozovatelem webu Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: sales@ibydleni.cz