Fotonka nabízí zákazníkům možnost nejen optimálně řídit spotřebu energie, ale i finančně těžit z prodeje přebytků elektřiny v době, kdy jsou ceny na trhu nejvyšší. K tomu jim poslouží řídicí jednotka ControlBEE od společnosti Hardmin, jež je součástí tarifu. Společně s mobilní aplikací Destiny 4.0 pak získají domácnosti dokonalý nástroj pro dosažení nejvyšší možné efektivity a úspor, které se mohou pohybovat v desítkách procent.
Pro majitele fotovoltaických elektráren je často obtížné efektivně prodat přebytečnou elektřinu. V době, kdy slunce svítí, je totiž elektřiny nadbytek a někteří dodavatelé ji ani nechtějí odkoupit. S Fotonkou od Fonergy a jejím inteligentním řízením spotřeby je ale možné tuto elektřinu v době přebytku buďto rovnou spotřebovat, nebo ji uskladnit do baterií a prodat ji později, když je cena na trhu výhodná.
„Domácnosti, které vlastní fotovoltaickou elektrárnu, mají k dispozici průběhový elektroměr. Ten zaznamenává jejich spotřebu elektřiny v krátkých patnáctiminutových intervalech. Díky tomu mohou plně využít výhod spotových cen. Inteligentní systém Fotonka s pomocí umělé inteligence dokáže efektivně řídit tok energie, tedy její nákup, prodej, a dokonce i řízení domácích spotřebičů. To domácnostem přináší úspory nákladů na elektřinu až o 30 procent,“ vysvětluje Jakub Tobiáš, obchodní a marketingový ředitel společnosti Fonergy.
Průměrná cena elektřiny na spotovém trhu je dlouhodobě nižší než u fixních tarifů. V roce 2024 byla průměrná cena 2 222 Kč za MWh bez DPH, což je výrazně výhodnější než nejlevnější fixní tarify. Fotonka navíc zajistí nákup elektřiny v době, kdy jsou ceny nejnižší, a tím efektivitu celého systému ještě zvyšuje. Přebytečnou elektřinu pak lze prodat zpět do sítě v době, kdy jsou ceny naopak nejvyšší.
„Výhoda Fotonky se násobí s počtem zařízení, která jsou do systému zapojena. Ať už jde o běžné domácí spotřebiče, jako je bojler, pračka, myčka, sušička a podobně, u kterých lze efektivně naplánovat jejich provoz. Velmi výhodné je i propojení s tepelným čerpadlem a samozřejmě s dobíjením elektromobilu, které s tímto řešením může být prakticky zdarma. Zákazníci si tak mohou jednoduše vytvořit chytrou domácnost, plně využít potenciál své fotovoltaické elektrárny a urychlit návratnost investice do solárních panelů,“ dodává Jakub Tobiáš.
Právě chytré řízení spotřeby a s ním spojené dodatečné úspory mohou výrazně zlepšit návratnost investice do fotovoltaiky, a to zejména v době, kdy se státní podpora na pořízení nových systémů snížila. Pokud si zákazník pořídí fotovoltaickou elektrárnu s chytrým řízením, získá navíc vyšší dotaci. A pokud k tomu přidá i bateriové úložiště, efektivní řízení chodu spotřebičů a využije umělou inteligenci k obchodování na spotovém trhu, dosáhne s Fotonkou maximální možné efektivity.