Domů » Počet známých asteroidů se brzy znásobí, některé nás mohou ohrozit

Počet známých asteroidů se brzy znásobí, některé nás mohou ohrozit

by ona
0 Komentář 109 čtenářů

Větší objekty se daří zmapovat, menší dokážou překvapit.

Dnes je známo 1,28 milionu drah asteroidů, toto číslo však v nejbližších letech dramaticky naroste. „Už za pár let počet známých planet a jejich drah dosáhne 5 až 10 milionů,“ uvedl slovenský astronom Peter Vereš, který už léta působí v Centru pro planetky na půdě Harvardského a Smithsonova centra pro astrofyziku v americkém Bostonu.

Právě na stránce tohoto špičkového vědeckého pracoviště lze sledovat, jak denně přibývají nově objevené planetky. Jak řekl Peter Vereš, jejich počet by se měl znásobit, když za dva roky začne pracovat nový dalekohled s 8,4 metrovým primárním zrcadlem na Observatoři Very Rubinové v Chile. Dalším významným přispěvatelem se v roce 2028 stane vesmírný teleskop NEO Surveyor.

Astronom Peter Vereš o tom informoval u příležitosti blížícího se Mezinárodního dne asteroidů. Organizace spojených národů ho vyhlásila na 30. červen, protože v tento den v roce 1908 nad Sibiří do atmosféry Země vlétlo – a vzápětí explodovalo – těleso později nazvané Tunguzský meteor.

Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí veřejnosti o asteroidech i jako o potenciální hrozbě, protože jejich srážka se Zemí může mít vážné až katastrofální následky.

V okolí Země jsou jejich miliony
Přestože větší objekty se vědcům daří zmapovat, menší dokáží překvapit. „Těsná přiblížení k Zemi, zejména těch nejmenších asteroidů o průměru pár metrů, jsou častá, protože malých objektů je nejvíce – v okolí Země jsou jejich miliony.

Metrové objekty na Zemi dopadají v desítkách ročně, ale teprve od roku 2008 jsme je začali detekovat dalekohledy. Od té doby jsme takto objevili sedm malých asteroidů těsně před dopadem na Zemi, vždy méně než 24 hodin před impaktem. Naštěstí vždy byly velmi malé a shořely v atmosféře,“ řekl TASR Peter Vereš.

Letos šlo o objekt 2023 CX1, jehož úlomky padly do Francie a podařilo se je rychle nalézt. I díky tomu, že vědci pár hodin před dopadem objekt sledovali a dopředu věděli, kam dopadne. Skutečně vydechnout si však mohlo lidstvo po objevení poměrně velkého asteroidu 2023 DZ2 o průměru 50 až 60 metrů.

„Objev jsme zveřejnili pouze devět dní před těsným průletem, kdy se k Zemi přiblížil na poloviční vzdálenost k Měsíci. Jeho několikadenní sledování před těsným přiblížením naznačovalo, že se v roce 2026 srazí se Zemí. Následující kampaň pozorování ze Země iz vesmíru, včetně rada však pomohla srážku v roce 2026 vyloučit,“ konstatoval Peter Vereš.

Softwaroví inženýři místo astronomů
Mezinárodní den asteroidů si připomínají odborníci i laičtí fanoušci astronomie na celém světě – a pochopitelně i zaměstnanci Centra pro planetky spolu se zástupci nadace B612.

Nadace podporuje objevování a mapování asteroidů s cílem předejít srážce s nimi. Pojmenování získala podle fiktivní planetky, na níž podle známého autora Antoina de Saint-Exupéryho býval Malý Princ.

„Počet těsných přiblížení, řekněme méně než je vzdálenost Země – Měsíc, rok od roku roste. Ale jen díky tomu, že naše schopnosti vidět a sledovat stále menší objekty se stále zlepšují. Může za to kombinace faktorů: vylepšené prohlídky oblohy, které financuje většinou NASA, ale také rostoucí počet astronomů amatérů, a také software – jako například synthetic tracking –, který umožňuje is malým dalekohledem vidět poměrně málo jasné objekty.Software a informační technologie v naší branži dominují.I u nás v centru se nově zaměstnávají softwaroví inženýři místo astronomů,“ vysvětlil astronom.

Další články autora

Zanechat komentář

O nás

Provozovatelem  webu je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA

U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659

DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:

2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP

Kontaktovat nás můžete na mailu:
Redakce: info@press-media.cz

Reklama

@ Od roku 2008 je provozovatelem webu Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: sales@ibydleni.cz